60. léta a zapojení do mezinárodní spolupráce
Začátek 60. let minulého století přinesl EZÚ příležitost systematicky se zapojit do mezinárodní spolupráce. V roce 1961 se ústav zapojil do systému homologací světelného příslušenství motorových vozidel dle předpisů Evropské hospodářské komise OSN. V rámci tohoto systému EZÚ vydává homologace s právem používat na homologovaných výrobcích značku E8. V roce 2004 byl tento systém doplněn o jeho evropskou větev, v jejímž rámci jsou výrobky posuzovány dle příslušných technických předpisů ES a Ministerstvo dopravy ČR jim uděluje homologační značku E8.
V roce 1961 se ústav rovněž zapojil do evropského systému CEE pro provádění zkoušek elektrické bezpečnosti, který byl následně transformován ve stávající a velmi úspěšný systém IECEE – CB, v jehož rámci jsou prováděny zkoušky podle norem Mezinárodní elektrotechnické komise IEC.
V druhé polovině 20. století prakticky všechny průmyslově vyspělé země využívaly povinné národní systémy schvalování výrobků před jejich uvedením na svůj trh. Mezinárodní certifikáty sloužily jako nástroj pro zamezení duplicitního zkoušení výrobků a usnadnění jejich vstupu na národní trhy.
To byl i případ Československa, kde byl v roce 1968 systém státního zkušebnictví ustanoven zákonem č. 30/68 Sb., o státním zkušebnictví. Zákon byl na svou dobu velmi pokrokový, jednak proto, že celou oblast pokrýval komplexně, a také tím, že zavedl hodnocení výrobků, které na státem kontrolovaném trhu představovalo pro výrobce nástroj pro srovnání vlastních produktů se zahraniční konkurencí – a tím i určitou motivaci ke zlepšování.