LED osvětlení ano nebo ne?

09.07.2015

 

Jak byste charakterizoval současný trh s LED žárovkami v České republice?

Nemůžu říct, že EZÚ zná celý trh, ale při naší práci, posuzování shody výrobků, se setkáváme s velkým množstvím nekvalitních výrobků a je dosti pravděpodobné, že se s nimi setkal i spotřebitel. Odtud pak může pramenit názor, že LED technologie je špatná. Na druhou stranu je tady spousta velmi kvalitních výrobců nebo dovozců, kteří se snaží na trhu uplatnit, ale moc se jim to nedaří právě kvůli těm nekvalitním.

V porovnání s klasickými úspornými žárovkami – jak si LEDky vedou?

Limity pro EMC (elektromagnetická kompatibilita) jsou pro oba produkty identické. Nedělá se rozdíl, jestli se jedná o zářivku, nebo LED zdroj. LED zdroje mají výhodu v tom, že mají relativně nízký příkon a v přepočtu na watt dokážou vyvodit svítivost vyšší (lumen na watt, pozn. autora). Takže úspora tady jednoznačně je.

Ačkoli jsou tedy výhody LED žárovek zcela zřejmé, proč se u nás nedaří prosadit, aby například na veřejné osvětlení byla použita LED technologie? Například v Dánsku nebo ve Spojených státech tomu tak je.

Určitě to není z důvodů technických nebo technologických, ale spíše finančních a politických.

Co byste spotřebitelům doporučil při výběru žárovek?

Určitě aby si řádně prohlédli značení, pročetli povinné i nepovinné údaje. Je důležité, aby spotřebitel věděl, co jaká značka znamená. Mnoho negativních reklam totiž vyplývá z nezkušenosti, kdy zákazník použije LED žárovku způsobem, který není vhodný, ač je výrobek řádně označen, a tím pádem nenaplní očekávání uživatele.

 Celý rozhovor naleznete ZDE: LED osvětlení ano nebo ne