Dobrá zpráva pro naše zákazníky.

Poslanecká sněmovna schválila výjimku pro státní podniky z povinnosti uveřejňovat smlouvy v centrálním registru smluv. To znamená faktické narovnání legislativních chyb tohoto zákona, který byl v rozporu s právním rámcem ČR a EU (např. se zákonem 22/1997 Sb. O technických požadavcích na výrobky, 90/2016 Sb.).

EZÚ je subjekt založený státem, který samostatně a bez monopolu působí na vysoce konkurenčním trhu, kde je mnoho dalších soukromých subjektů. „Zákonem o registru smluv v původním znění byl ústav de facto nucen zveřejňovat obchodní tajemství a důvěrné informace o klientech, respektive jejich výrobcích. Ačkoliv je EZÚ v současné době v ČR lídrem na poli elektrotechnických zkušeben, mohl se kvůli nové legislativě stát nekonkurenceschopným. Na trhu v České republice v této oblasti působí několik zahraničních společností, například z Německa. Pro naše stávající, ale i potencionální zákazníky bychom byli nepoužitelní, protože bychom museli zveřejňovat i technické specifikace jejich výrobků, které by se u nás zkoušely“, vysvětluje Dalibor Tatýrek, ředitel EZÚ.

Ve zkratce lze výhrady proti návrhu zákona o registru smluv shrnout takto:

 • Dopadová studie se týkala pouze samospráv, tedy měst a obcí, a nebrala v potaz specifika státních podniků jako je např. EZÚ.
 • Mezinárodní úprava udělování akreditací neumožňuje zveřejňování informací o klientovi a výrobcích, protože však podle zákona o registru smluv je nezveřejněná smlouva neplatná, vstupoval by klient EZÚ na trh nelegálně.
 • Začernění textu neřeší problém, samotná skutečnost, že EZÚ zkouší nějaký výrobek je předmětem obchodního tajemství.
 • EZÚ zkouší některé výrobky strategického významu, zveřejnění detailů lze považovat za druh průmyslové špionáže.

EZÚ a ostatní zkušební podniky v resortu MPO od začátku diskuze o tomto zákonu upozorňovaly na skutečnost, že je zákon o Registru smluv vhodný pro organizační složky státu a nikoli pro subjekty podnikající v konkurenčním prostředí. Tato skutečnost byla zmíněna v studii Ministerstva vnitra ČR a i na půdě Senátu ČR, nicméně až s velkou podporou MPO byly schváleny poslanecké pozměňovací návrhy, které narovnaly legislativní chyby původního návrhu zákona.

Přestože novelu ještě čeká v legislativním procesu projednávání v Senátu a podpis prezidenta republiky, je včerejší zpráva ze sněmovny velice příznivá pro další úspěšné fungování státních podniků a konkrétně i EZÚ.

Školení na téma Zásady protipožárního zabezpečení střešních instalací Fotovoltaických elektráren

Elektrotechnický zkušební ústav, s.p. pořádá dne 4. 4. 2017 školení z cyklu témat o elektrické bezpečnosti na Zásady protipožárního zabezpečení střešních instalací Fotovoltaických elektráren.

Jde o jednodenní školení, které je určeno pro všechny občany s elektrotechnickým vzděláním dle vyhlášky 50/1978 Sb. příloha č. 2 nebo majitele a správce budov.

Posluchači se tak na školení dozví, jak klasifikovat požárně bezpečnostní zařízení, zásady při jeho střešních instalacích a požární prevenci v oblasti fotovoltaických solárních panelů.

EZÚ připravil školení, jehož obsahem bude nejen detailní rozebrání vyhlášky, ale i příklady z praxe.

 • Termín kurzu: 4. 4. 2017
 • Rozsah školení: 9:00 – 16:00
 • Místo konání: EZÚ – velká zasedací místnost
 • Lektor: Milan Novák, energetik EZÚ, revizní technik, technik BOZP
 • Cena: 4.880 Kč bez DPH

Pro více informací kontaktujte p. Jana Brodského, manažera produktu školení http://ezu.cz/produkty/skoleni/

Přihlášky na školení zasílejte výhradně na emailovou adresu jbrodsky@ezu.cz.

Photo of Jitka Langerová

Jitka Langerová

Manažer produktu

Školení na téma vyhláška č. 50/1978 Sb. – § 6, 7, 8

Elektrotechnický zkušební ústav, s.p. pořádá dne 8. 3. 2017 školení z cyklu témat o elektrické bezpečnosti na téma vyhláška č. 50/1978 Sb. – § 6, 7, 8. Jde o jednodenní školení, které je určeno všem, kteří si potřebují nebo chtějí zvyšovat případně udržovat kvalifikaci.

Dle této dosud platné vyhlášky musí být každý pracovník, který přichází do styku s elektrickým zařízením pravidelně proškolen a přezkoušen ze znalostí předpisů a norem týkajících se elektrických zařízení s přihlédnutím k charakteru vykonávané práce. Obvyklý termín pro osoby znalé je 3 roky, pro osoby poučené a seznámené je určen zaměstnavatelem.

EZÚ připravil školení, jehož obsahem bude nejen detailní rozebrání vyhlášky, ale i příklady z praxe, praktické testové otázky, občerstvení v průběhu celého dne a za závěr i zkouška potvrzující znalosti vyhlášky, která proběhne zhruba do týdne od absolvovaného školení. Účastníci tak budou mít dostatek času nabyté informace vstřebat nebo si je opakovat ze skript, která jsou součástí školení.

 • Termín kurzu: 8. 3. 2017
 • Rozsah školení: 9:00 – 16:00
 • Místo konání: EZÚ – velká zasedací místnost
 • Lektor: Milan Novák, energetik EZÚ, revizní technik, technik BOZP
 • Cena: 2.880 Kč bez DPH  – zkouška na § 6 – 8, 2.280 Kč bez DPH – zkouška na § 6 – 7, 1.680 Kč bez DPH – zkouška na § 6

Pro více informací kontaktujte p. Jana Brodského, manažera produktu školení http://ezu.cz/produkty/skoleni/

Přihlášky na školení zasílejte výhradně na emailovou adresu jbrodsky@ezu.cz.

Photo of Jitka Langerová

Jitka Langerová

Manažer produktu

Školení na téma Požárně bezpečnostní řešení stavby z hlediska elektrikáře

Elektrotechnický zkušební ústav, s.p. pořádá dne 22. 2. 2017 školení z cyklu témat o elektrické bezpečnosti na Požárně bezpečnostní řešení stavby z hlediska elektrikáře. Jde o jednodenní školení, které je určeno pro všechny odborníky s elektrotechnickým vzděláním dle vyhlášky 50/1978 Sb. příloha č. 2 nebo majitele objektů, kteří jsou ze zákona zodpovědní za dodržování požárních a bezpečnostních standardů.

Posluchači se tak na školení dozví, jak posuzovat stavby nejen z pohledu konstruktéra, architekta nebo stavaře, ale zároveň z pohledu elektrikáře, který musí být jak odborným, tak i bezpečnostním dozorem celé stavby.
EZÚ připravil školení, jehož obsahem bude nejen detailní rozebrání vyhlášky, ale i příklady z praxe.

 • Termín kurzu: 22. 2. 2017
 • Rozsah školení: 9:00 – 16:00
 • Místo konání: EZÚ – velká zasedací místnost
 • Lektor: Milan Novák, energetik EZÚ, revizní technik, technik BOZP
 • Cena: 4.880 Kč bez DPH

Pro více informací kontaktujte p. Jana Brodského, manažera produktu školení http://ezu.cz/produkty/skoleni/

Přihlášky na školení zasílejte výhradně na emailovou adresu jbrodsky@ezu.cz.

Photo of Jitka Langerová

Jitka Langerová

Manažer produktu

Duis ex ipsum, tempor in dignissim ut, posuere nec ligula. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Donec lobortis sed odio non dapibus. Suspendisse augue tortor, ultricies in posuere eget, bibendum sit amet dui. Proin sit amet convallis purus. Duis tristique pellentesque bibendum. Pellentesque porta ex non ligula volutpat porta at quis orci. Cras volutpat rutrum cursus. Praesent aliquet nisl cursus neque accumsan mattis. Nulla facilisi. Vivamus aliquam purus nec eros eleifend condimentum. Morbi finibus maximus pretium. Sed elit magna, fringilla quis tristique quis, ultrices quis nisi.

Vestibulum sagittis interdum mi. Cras a augue magna. Fusce vitae diam aliquam, lobortis dolor vitae, tempor nisi. Praesent libero ex, pretium eu sapien at, ullamcorper mollis turpis. Nullam est nisi, rutrum vel diam et, pulvinar facilisis libero. Praesent urna nunc, pellentesque eu nulla eget, mollis convallis metus. Morbi molestie lectus non quam egestas, quis imperdiet lorem pulvinar. Curabitur sodales gravida arcu, ac egestas quam commodo et.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam nulla erat, rhoncus ut libero ut, ornare consectetur urna. Pellentesque sollicitudin felis in pretium commodo. Aenean in congue massa, eget auctor ex. Morbi at tellus viverra, cursus risus sit amet, condimentum turpis. Phasellus lobortis justo mauris, vitae auctor diam rhoncus nec. Vestibulum lacinia dolor id libero varius tincidunt. Nulla sit amet dui in neque pretium eleifend ut sit amet massa. Mauris hendrerit gravida diam non vehicula. Maecenas sit amet vulputate libero. Maecenas maximus metus a posuere eleifend. Nullam eget faucibus odio.

Dne 20. ledna 2017 podepsali v Pekingu zástupci Elektrotechnického zkušebního ústavu a China Quality Certification Centre dohodu o vzájemné spolupráci při zkoušení, certifikaci a inspekcích elektrotechnických výrobků.


Podpisu se za EZÚ účastnil ředitel pan Dalibor Tatýrek, za CQC viceprezident pan Xiangong Song. Touto dohodou získává EZÚ silného partnera pro certifikaci výrobků pro čínský trh a právo provádět inspekce pro značku CCC na území České republiky. Konkrétní nastavení služeb pro zákazníky EZÚ bude probíhat v průběhu roku 2017 a zákazníci budou o novinkách v portfoliu služeb informováni.

Již více než 90 let je pro nás klíčové být pro naše obchodní partnery být správnou volbou v oblasti nezávislého ověřování, zkušebnictví a certifikace výrobků a systémů řízení.


Rozšířili jsme klíčových kompetence v oblasti IT služeb.


Jsme prvním a současně jediným kvalifikovaným a akreditovaným certifikačním orgánem pro služby eIDAS v České republice.


Více informací o službách eIDAS


Osvedčení o akreditaci 42/2017